Parke Teknik Detaylar

Kilit SistemleriNeden Laminat ParkeTest SonuçlarıÇevreMontaj TeknolojisiParke Temel KurallarDöşeme Ön HazırlığıTaşıma ve DepolamaUygulanacak ZeminZor AlanlarTemizlik ve TamirKulanım Bilgileri

AVANTAJDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL

Laminat parkeler yoğun bir şekilde rafine edilen materyallerin yenilikçi ürünleridir. Klasik kalitesi her bir panelde göze çarpan en iyi doğal ağaç laminat parkenin temel birleşenidir. Geleneksel parkeye kıyasla laminat, ışıl ışıl görüntüsünü uzun süre korur: Şekli ve rengi ne olursa olsun sahip olduğu gerçek ağaç görüntüsü klasik parkeden çok daha güzel , canlı ve parlaktır. Bunun yanında laminat parke daha bir çok avantajıda beraberinde getirir. Sert yapısı, taşıma ve temizleme kolaylığı, çeşitliliği ile ön plana çıkan laminat parke tek seferde çok daha fazla taşınabilir, tüketiciye alternatifler sunar.

Mega Kilit geniş formatlı yer karoları geniş alanlarda daha kolay ve hızlı döşenebildiğinden  çok daha ekonomiktir.

Yeni ve etkili

Güvenilir ve dayanıklı

Döşemesi kolay ve hızlı

BİR – İKİ – ÜÇ: TAMAM!

Tutkalsız click sistem, döşeme sistemi herkesin yapabileceği kadar basit ve güvenilirdir. Bu sistem panellere tüm kuru zeminlere uygun levhaların ve hatta bir önceki döşemenin üzerine uygulama imkanı sunar. Gerektiğinde taşınabilir, herhangi bir zarar görmeden döşenip tekrar kullanılabilir.

İYİ BİR SEÇİM!

Ürünlerimizi seçerek kazandınız. Yaptığınız seçim size, kalite ve konforu, ihtiyaca uygun her dizaynı, taşıma kolaylığını, dayanıklılığı, uzun ömürlülüğü ve ekonomiyi getirdi. Şimdi hayatın en iyi anlarını yaşamanın keyfine varın.

NEDEN LAMİNAT PARKE?

Laminat Parke döşeme teknolojisinde bireyden yola çıkarak tüm dünyaya ulaşan, en çok ihtiyaca ve kullanım alanına cevap verebilen tutkalsız döşeme sistemi “Click” jenerasyonunu sunan dünya liderinin başında gelir. Bu olay beş kıtada büyük bir çoşkuyla karşılandı. Tüketicilerin bu sistemi beğenmelerinin bir çok nedeni var.

 • Fazla bakım gerektirmez ve sert yapılıdır.
 • Aşınmalara dayanıklı.
 • Alev almaz.
 • Geri dönüşümlü, doğal malzemeden elde edilmiştir.
 • Sigara yanıklarına karşı büyük oranda dayanıklıdır.
 • Üzerinde yürümek rahat ve tabi ki ayak sesine karşı izolasyonlu.
 • Solmaz ve parlaklığını uzun yıllar korur.
 • Yerden ısıtmaya uygun.
 • Sağlam, yüklenme ve darbelere dayanıklı.
 • Leke tutmaz.

Kalite Kontrol:

Test Test Standardı Özellikleri
Formaldehit emisyonu EN 717-1 < 0,05 ppm
Lekelere Karşı Direnç EN 438-2, 15 Derece 5: Yüzeyde gözle görülür hiçbir değişiklik yok.
Işık haslığı EN ISO 105-B02
EN 20 105-A02
Mavi skalada en az 6
Gri skalada en az 4
Sigara yanığı direnç EN 438-2, 18 4. Seviye, yüzeyde gözle görülür değişiklik yok
Aleve karşı dayanıklık EN 13501-1 Zorlukla parlar, en az CflS1
Akuple elemanları arasındaki yükseklik farkı EN 13329 Ortalama: ≤ 0,10 mm
Maksimum: ≤ 0,15 mm
Kenar doğrusallık EN 13329 ≤ 0,3 mm/m
Monte elemanları arasında ortak açıklıklar EN 13329 Ortalama: ≤ 0,15 mm
Maksimum: ≤ 0,20 mm
Statik yükleme sonrası izlenim EN 433 görünür değişiklik yok,
11,3 mm çapında düz çelik silindirle test sonucunda 0,01 mm den az.
Doğal bir ürün olan Laminat Parke, sağlıklı ve çevre dostu bir atmosfer yaratır.Çekirdek yapımızı oluşturmak için, laminat parkede kaliteli ve sağlıklı ürünler tercih ediyoruz.

Tüm üretim süreçleri,en katı çevresel düzenlemeler ve kontrollerden geçmek zorundadır.Bu yolla,firmalar  sadece doğal ve çevre dostu ürünlerin kullanıldığını garanti eder.Ürünlerdeki gerçek ağaç miktarı,kuru halde,%80 ila %85 aralığındadır.Halojen,ağır metal,klorid,pvc, pcb veya dioksin gibi zararlı ürünler kullanılmaz.

Bu nedenle ürünlerimizin tümü,son derece sağlıklıdır ve uzun bir süre kullanıldıktan sonra herhangi bir evsel atık gibi imha edilebilir.

Panel yapısı

Laminat Parke, sıradışı dayanıklılık ve bu firmalara özel bir kaliteyi garanti eden en az dört katmandan oluşur.

a) En üst yüzey, çok dayanıklı, koruyucu film tabakasından oluşur.

b) Değişik renk ve desenlerdeki dekor kağıtları evinizin tasarımına büyük katkıda bulunur.

c) Estra yoğun HDF katman, taşıyıcı çekirdeği oluşturur.

d) Bu çekirdeğin altında, Laminat Parkemizin yüksek yapısal dayanıklılığını sağlayan nem ve rutubet önleyici film tabaka bulunur.

LAMİNAT PARKEDEKİ TEMEL KURALLAR

1) Parke montajı en az 18 C lik ortam ısısında yapılmalı, zemin sıcaklığı 15 C den az olmamalı, nem ise %50 ila %75 aralığında kalmalıdır. Lütfen uygulama yapılan alanı montaj esnasında havalandırmayınız.

2) Görsel nedenlerden dolayı, paneller ana ışık kaynağına dik gelecek şekilde döşenmelidir.

3) Döşemeden önce, en sona konacak panelin genişliğini lütfen hesap edin: Bu genişlik 5 mm den az olmamalıdır. Gerekirse ilk sıraya döşediğiniz plakayı kesin.

4) Laminat Parkelerimiz, yüzer şekilde uygulanmaktadır. Yani zemine yapıştırılmaz, çivilenmez ve hiçbir şekilde alttaki döşemeye iliştirilmez.

5) Plakalar yerleştirilirken, asla panele doğrudan çekiç darbesi vurmayınız. Uygun bir takoz kullanılmalıdır. Böylelikle, takozun kilite doğru şekilde oturduğundan ve kilitlerin sağlam bir şekilde birleştiğinden emin olunuz.

6) Montajın tam olarak belirtilen şekilde yapıldığından emin olunuz. Talimatların dışına çıkıldığı takdirde, bundan doğan hiçbir şikayet dikkate alınmayacaktır. Herhangi bir sorun olduğunda uygulama tarzını değiştirin yada montajı yarıda kesip derhal tedarikçinize başvurun.

DÖŞEME ÖN HAZIRLIĞI

Zemininizi yıllarca keyifle kullanabileceğinizden emin olmak için, lütfen uygulamaya geçmeden önce bu listeyi dikkatle inceleyiniz.

1) Şilte, izolasyon malzemesi ve laminat parke döşendikten sonra, kapının halen açılıp kapanabilmesini sağlamak için, zemin ve kapı arasında yeterince boşluk olup olmadığına bakınız. (En az 1 cm).

2) Ürünü uygulayacağınız yer uygun mu? (Nem, rutubet var mı?) Kullandığınız parke türünden emin olun.

3) Şu zeminler döşemeye elverişlidir: V 100 lambriler, PVC (eğer tamamı zemine yapıştırılmışsa) ahşap parke, seramik yer karosu, döşemelik mantarlı muşamba, klasik şap. Döşeme yapılacak alanın hazır olduğundan emin olunmalıdır. Eğer zemindeki nem miktarı ile ilgili bir protokol hazırlanmamışsa üretici hiçbir şikayeti dikkate almayacaktır.

4) Belirtilen zeminler laminat parkeye uygun değildir: Uzun tüylü kalın halılar fazla yumuşak olduğundan, döşemeden önce kaldırılmalıdır. Kompozit ürünler çok fazla nem içerdiğinden uygunluk göstermez.

5) Zeminin döşemeye önceden hazırlanması: Laminat parkeyi yalnızca, tamamiyle kuru, pürüzsüz, temiz, sert ve dayanıklı zeminlere uygulayın. Zemindeki küçük kusurlar uygun bir şilteyle tölere edilebilir. 4 mm den büyük olanlar ise 1 mm ye indirilmeli yada macunla tam olarak düzeltilmelidir. Yükseltilerin de düzeltildiğinden emin olun. Plakaları birbirine dik gelecek şekilde döşeyin.

6) Yalıtım malzemelerinin kullanımı: Parkenin uygulandığı yerde nem ve rutubete karşı yalıtım sağlayabilmek için, en az 2 mm kalınlığında PE (polietilen) yalıtım levhası kullanılmalıdır.

7) Parkenin hareket edebilmesi için alan bırakın: Laminat parke, doğal bir ürün olduğu ve temelini ağaç oluşturduğundan, doğal ürün özellikleri taşır, plakalar her dört yöne doğru uzar ve kısalır. Sonuç olarak, parkenin uygulandığı tüm yüzeylerde, parkenin hareketi için kenarlarda en az 10 mm yada metre başına 1,5 mm boşluk bırakılmalıdır. Bunun için döşeme bittiğinde çıkarabileceğiniz küçük takozları kenarlarda kullanın.

8) 12 m ve / veya 8 m den fazla ölçülen alanlarda, enine ve boyuna olmak üzere, minimum 10 mm veya 1,5 mm/m ekstra boşluk bırakılmalıdır. Bu boşluk kapı kenarlarında, odalar arasında ve koridor kenarlarında bırakılabilir. Tavsiyemiz geçiş profilinin çevresindeki plakayı keserek parkeye yeterli hareket alanı açmaktır. Yüzer sistem hiçbir şekilde sabitlenmemeli, süpürgelikler yere değil sadece duvara çakılmalıdır.

9) Uzama için bırakılan alanların kaplanması. Uygulamadan sonra boş bırakılan alanlar, parke renginde süpürgelik ve gerekli yerlerde geçiş profilleriyle kapatılmalıdır.

DÖŞEME HAZIRLIĞI

Uygulamadan önce lütfen laminat parkeyi paketini açmadan 48 saat boyunca oda sıcaklığında (minimum 18°C) bekletiniz. Böylelikle paneller oda sıcaklığına ulaşmak için yeterli zamanı bulacaktır.

Döşeme yapılmadan, almış olduğunuz parke üzerinde herhangi bir kusur, zarar ve görsel bozukluk olup olmadığını kontrol ediniz. Kusurlu olduğu halde kullanılan hiçbir ürün hakkında şikayet kabul edilmez.

Laminat parke banyo, duş, sauna, çamaşır odası ve yüksek nem içeren odalarda kullanılmaya uygun değildir. Bunun nedeni parkeye nem nüfuz ederse, parkeyi deforme eder.

Laminat parkenin temeli ağaçtır. Bu nedenle, tüm ağaç ürünlerinde olduğu gibi, laminat da sudan etkilenir, uzar kısalır. Uygulamada yüzer sistem kullanılmasının nedeni de budur. Bu durum plakalar arasında, ufak yükselti farklarına neden olsa da, ürünün tamamının ağaçtan temin edildiğinin gerçek göstergesidir.

Önemli: Laminat parke paketlerinin 48 saat önceden, döşemenin yapılacağı alana taşınıp, oda şartlarına uyum sağladığından emin olun. Dış etkenlerin önüne geçebilmek için, yeni paket açmadan açık olan kutuları kullanmaya özen gösterin. Montaj minimum 18 °C ortam sıcaklığında yapılmalıdır.

Aşağıdaki koşullar uygulamadan önce, uygulama esnasında ve montaj bitiminden itibaren 3 gün süreyle sağlanmalıdır.

Zemin sıcaklığı-min. 15 °C
Ortam sıcaklığı-min. 18 °C
Nem-maxsimum 75%

Lütfen laminat parkeyi, kendi orijinal paketinde dikkatlice taşıyınız. Yeni paket açmadan önce, açık olan paketleri bitirmeye özen gösteriniz. Büyük miktarlar, ürünün dış çevre etkenlerinden korunabilmesi için, orijinal ambalajında saklanmalıdır. Eğer bu saklama süresi uzunsa, ortamın ısıltıldığından ve ürünlerin orijinal ambalajında olduğundan emin olunuz.
PARKENİN UYGULANACAĞI ZEMİN ÖNEMLİDİR

Laminat parke yapmaya karar verdiniz, kalitesinin ve şıklığının kusursuz olduğunu görüyorsunuz. Şimdi sıra mükemmel bir uygulama için uygun şartların olup olmadığını kontrol etmekte. Uygulama yapılacak alanın uygunluğu çok önemlidir.

Uygun zeminler:

• Ahşap, iyi yapıştırılmış PVC, iyice kurumuş seramik, muşamba.

• Şap (max.nem:2.0 cm%)

• Alanınıza yapacağınız şap analizi size, mevcut nem miktarını verir. Islak ve rutubetli odalar, saunalar, halı döşemeler döşemeye uygun değillerdir. Zemin kuru, düz, sıkı ve temiz olmalıdır. Küçük bozukluklar şilte ile tolere edilebilir ancak 3 mm den fazla olanlar şap veya macunla düzeltilmelidir.

YERDEN ISITMA

Laminat parkeler sıcak su yoluyla yerden ısıtmaya elverişlidir ve ısı tasarrufu sağlanmasını dahi sağlar. Aşağıdaki şartları kabaca gözden geçiriniz:

• Isıtma raporu elde edilebilmek için bir uzmana başvurun.

• Uygulama süresince, zemin sıcaklığının 15 oC nin altına düşmediğinden emin olunuz.

• Nem rutubet ve ses izolasyonu için yerden ısıtmalarda ısı  yalıtım levhası kullanınız. Kesinlikle PE Köpük levha veya şilte kullanmayınız.

• Her ısıtma işlemi başlangıcında,alttan ısıtma sistemini çalıştırdığınızda, istediğiniz sıcaklığa ulaşana kadar, artışı 5 oC derecelik dilimlerle yapın. Döşemenin yüzey sıcaklığı 26 oC yi aşmamalıdır.

1) Eğer odada zemine dik gelen kalorifer borusu, oda bölmeleri gibi engeller varsa, öncelikle plakaları uygun uzunlukta kesin. Sonra parçaları döşeneceği alanın yanına koyun. Oyulması gereken yerleri bir ölçek yardımıyla işaretleyin. Şimdi de delikleri açın ve her bir kenarda 10 mm boşluk bıraktığınızdan emin olun. Plakayı deliklere 45° lik açıyla kesin, bu tutkal kullanabileceğiniz alanı genişletir. Yapıştırıcıyı sürün ve mengene yardımıyla parçaların birbirine sıkıca yapışmasını sağlayın.

2) Kapı kasasının altına döşeme yapabilmek için, öncelikle paneli plakanın dekor tarafı alta gelecek şekilde kasaya doğru uzatın. Sonra el testeresiyle kasayı kısaltarak, bu kez dekor kağıdı üstte olacak şekilde paneli kasanın altına sokun.

3) Boyuna 12 panel, enine 8 panelden fazla uygulama gerektirecek kadar büyük alanlarda, ekstra alan bırakılması gerekir. Bu boşluk kapı aralığında odaların birleştiği yerler çıkıntılarda ve köşelerde bırakılır. Birleşim profillerinin etrafına gelen panellerin kilitlerinin kesilerek, ekstra alan elde edilmesi tavsiye edilir.

Laminat parkeler sadece hijyenik değil,aynı zamanda bakımı çok kolay ürünlerdir.

Tavsiyelerimiz şunlardır:

1. Kuru bir süpürge ile süpürünüz yada vakum temizleyici kullanınız.

2. Kir ve lekeler nemli bezle silinebilir.

3. Mobilyalar ve sandalye ayaklarına yumuşak keçeler kullanılmalıdır.

4. Paspasları giriş,koridor gibi sık kullanılan alanlarda kullanınız.Ticari alanlarda,kauçuk plakalar çok kullanılan alanlara yerleştirilmelidir.(sandalye altları gibi…)

ÜRÜN KULLANIM BİLGİLERİ

BAKIM ONARIM KULLANIMDA
UYULMASI GEREKENLER

 • Paspas ve yolluk benzeri şeyleri çok gerekli olan bölgelerde kullanınız. (Altlarının lastik olmamasına
  dikkat ediniz.)
 • Mobilyaların ve beyaz eşyaların altına kesinlikle keçe yapıştırınız.
 • Ofis mobilyalarının tekerleklerinin yumuşak ve temiz olmasına dikkat ediniz. (kesin çözüm; tekerlekli sandalye altına şeffaf fleksi koyulmalıdır.)
 • Laminatları
  üzerinde yağlı bir tabaka oluşturacak maddelerle temizlemekten kaçının.
  Çünkü bu maddelerden dolayı kayma veya kir tutma gibi problemler
  doğabilir.
 • Ürün sudan
  etkilendiği için su sızdırma riski olan malzemelerin (saksı, buzdolabı, bulaşık makinesi vb. gibi.) laminat
  parkelerin, üzerine konulmaması gerekmektedir.
 • Islak, nemli, çok
  rutubetli bölümlerde kullanmayınız.

 

 İNSAN ve ÇEVRE SAĞLIĞINA İLİŞKİN DURUMLAR

 •  Malzeme (E1) kanserojen madde içermez
 • Anti-alerjik malzemedir.
 • Doğa dostudur. Geri dönüşümlü malzemedir.

 

TÜKETİCİNİN KENDİ YAPABİLECEĞİ
BAKIM ,ONARIM,TEMİZLİK

 • Günlük temizlik de elektrikli ya da sert olamayan kıl süpürge kullanınız.
 • Kesinlikle ıslak bezle silmeyiniz. Nemli Ya da kuru bez kullanınız.
 • İnatçı lekeler için sert temizleme malzemeleri , kimyasal temizleme malzemeleri (çamaşır
  suyu, kezzap, tuz ruhu vb. gibi)
  kullanmayınız. Sert cisimlerle ovmayınız.
 • Lekeleri saf asetonla temizleyiniz (Normal aseton kullanmayınız)

 

KULLANIM HATALARINA İLİŞKİN BiLGiLER

 • Kesinlikle sulu ıslak bezle silmeyin. Malzemenin en büyük düşmanı sudur.
 • Nemli ya da kuru bezle temizleme yapın.
 • Laminat temizliği için satılan kimyasal ürünler dışında hiçbir şey kullanmayın.
 • Malzeme çizilmeye karşı dirençli olsa bile sert cisimlerden dolayı kılcal çizikler olabilir. Bunu önlemek için (yemek masası,sandalye,buzdolabı,fırın vb.gibi) malzemelerin altına keçe koyun.
 • Ürün sudan etkilendiği için su sızmasına ve su basmasına karşı dikkatli olun.
 • Kullanım esnasında sudan etkilenmiş ürünler kesinlikle garanti kapsamı dışındadır.
 • Uzun süre kapalı mekanlarda hava sirkülasyonu olmayacağı için rutubet ve nem oranına bağlı olarak malzemede uzama ve
  bozulmalar gözlenebilir.
 • Laminatlarınızı sildikten sonra üzerine halı kilim vb.bir şey sermeyiniz. Bunların altları ıslak kalabilir ve laminatlarınızda
  beyazlanmalar olabilir.
 • Altları lastik olan paspaslar halı , yolluk vb. gibi şeyler kullanmayınız. Bunların altları terlemeye neden olabilir ve
  malzemeyi bozar.